Sildid:

LAPSED PULMAS

Pulmapidu lastega või lasteta. See on oluline teema, mis tihtipeale kipub jääma tahaplaanile kui pulmapidu planeeritakse või külalisena pulma minnakse. 

Teema sissejuhatuseks kirjeldan ühte lugu, mis ei juhtunud küll pulmapeol, kuid oma nüanssidega sobib konteksti nagu valatult.  Mulle tuleb antud lugu alati meelde kui vaatan pulmade ajal küüni ümber mürgeldavaid lapsi.

Nimelt ühel ilusal suvepäeval oli hoovis mängimas kümmekond eri vanuses last umbes 5-14, nii poisid kui tüdrukud. Mingil hetkel liitus seltskonnaga üks väike poiss, kellel oli vöö peal kabuur, milles äge ja läikiv tongipüss ning peas lahe kauboikaabu. Lapsed olid omavahel kõik tuttavad, kuid väikese poisi lahe varustus tekitas elevust ja kõik hoovis olnud kogunesid tema ümber. Uuriti, puuriti ja arutati veel miskit, ning mingi hetke pärast jooksis kogu seltskond laiali. Mõne aja möödudes kui lapsed tasapisi uuesti hoovi kogunema hakkasid selgus ka põhjus, nimelt kui seltskonnas on püstol ja kauboi, siis ilmselt on kohe ka indiaanlased ja oodata on sõda. Tagasi tulijad olid end relvastanud siis sellega mis kätte juhtus, kellel oksast püss, kellel oda, ühesõnaga kõigil oli midagi. Ainuke tõsine relv oli jalgratta pump, mis oli eemalt hinnates kõige vanema poisi käes.

Kes ei tea, siis jalgratta pump võib olla küllaltki valus relv. Nimelt kui võtad pumba ja ei paigalda sellele rehvi pumpamiseks vajaminevat kummivoolikut, siis mahub selle otsas olevasse avasse ülimalt täpselt näiteks kadakamari ja kui siis sellega pumbata, siis lendab mari sealt päris tugeva hooga eest ja võib inimesele pihta saades väga haiget teha. Ah ja kadakamarja asemel sobivad enam-vähem ka toominga marja seemned :) 

Edasi kui kõik olid kogunenud, jagati kogu kamp kaheks, ilmselt olid siis ühed kauboid ja teised indiaanlased. Kes keda taga ajama hakkas ei saanudki aru, sest kogu kambaga nad maja taha kadusid. Mingi veerand tunni või pisut rohkema aja pärast tuli aga seltskond hoovi tagasi ja seekord olid jõuvahekorrad päris selgesti paigas. Kõige vanem poiss, oma ratta pumbaga, tuli pisut teistest ees, ei saa öelda, et kamp ajas teda taga, aga lapsed olid ülimalt pahased ja kisa oli kõva. Ilmselt oli suurem poiss teistele oma püssist tulistades haiget teinud ja kellele see siis meeldiks. Eemalt oli veel näha, et suur poiss hirmutas kampa veel paar korda oma pumbaga, aga kuna tal oli vist laskemoon otsa saanud, siis said teised ka rohkem julgust ja tulid talle lähemale. Kogu situatsioon paistis selline õiguse nõudmise moodi, samas suur poiss kuidagi vabandada ei tahtnud ja ilmselt kaua kannatada samuti ei soovinud. Seega valis ta ootamatu ja valutuma lähenemise, tõmbas rattapumba ette juhtunud porilombist vett täis ja pritsis sellega teda jälitanud kampa. Tulemus võrdus nagu tuumapommi heitmine Hiroshimale, pooled lapsed porise veega märjad, pooled solvatud ja kogu päev rikutud, kaasa arvatud väikese poisi äge kauboikaabu.

Kui nüüd see sama lugu pulma konteksti tõsta, siis kui õnnelik sa lapsevanemana oleksid kui pulmalauas istudes tuleb su laps üleni porisena ja nutusena seda lugu rääkima. Muide varbaotsteni läbimärgi lapsi on meilgi pulmas nähtud, tookord oli süüdi siis kastmisvoolik, millest purskkaevu ehitati.

Lisaks oleme siin näinud kuidas Eesti ja Soome lapsed üheskoos leidnud surnud hiire, selle matuseid korraldasid ja mitte lihtsalt niisama, vaid ikka korralikult kristlike kommete kohaselt ka maha matsid...

Kogu jutu mõte on selles, et lapsed on äraütlemata nutikad kasutama ära parema puudumisel kõike mis kätte saab. Nii sobib legoklotside asemel paekivi müüri kivid, liivahunnikusse ehitatud tuletorni tippu saab paigaldada fotograafi fotoaparaadi tagavara objektiivi jne. jne.

Nende värvikate näidetega ei soovi ma siinkohal väita, et lapsi ei peaks pulma kaasa võtma, vaid nende olemasolu ja õhtu kontekst tuleks lahti mõtestada. Nimelt olen mitmelgi korral kuulnud kuidas lapsevanemad väidavad, et no me käime koguaeg lastega koos sünnipäevadel, aiapidudel, suguvõsa kokkutulekutel jne, kus on samuti palju lapsi koos ja mitte kunagi pole mitte midagi hullu juhtunud. Ilmselt on neil ka õigus, sest näiteks sünnipäev, või suguvõsa kokkutulek on natukene teistsugused ja vähe vabama õhkkonnaga üritused selles mõttes, et lapsevanemate tähelepanu ei ole niivõrd hõivatud kui pulmas. Tuletame siinkohal meelde, et pulmapidu on üsna intensiivse kulgemisega üritus, kus õhtujuht püüab saada kogu täiskasvanud külaliste tähelepanu erinevate tegevuste tarbeks, lisaks saab mitu korda õhtu jooksul tantsida ning vahepeal tahaks ka ju süüa ja noorpaariga vestelda. Aga lapsed, nad ju vajavad ka tähelepanu?

Seega, kuna Sina oled armas ja oodatud pulmakülaline, siis palun püüa mõista kui noorpaar kirjutab kutsele, palun tulla ilma lasteta, see on nende soov ja see on OK. Sest kui sina tegeled peo ajal oma lapsega/lastega, siis pole sind ju olemas ei noorpaari jaoks ega ka õhtujuhi korraldatud etteastete ajal või tantsuplatsil. Kui sul siiski ei ole võimalik täita seda soovi ja pead lapse või lapsed kaasa võtma, ole julge ja anna sellest noorpaarile kindlasti teada, nii saab ühiselt läbi mõelda, milliseid tegevusi lastele korraldada, et nende energiat ohjata. Vahest piisab ka vähesest, olenevalt lapse vanusest võib talle ju kasvõi seikluskaamera kätte anda, nii saate põnevaid kaadreid üritusest ja lapsele on juba üks tegevus leitud. Oluline on, et neil ei oleks igav ja nad ei ripuks niisama ema või isa käe otsas või ei korraldaks miskit vapustavat kuskil eemal.    

Kui oled pruut või peigmees ja planeerid pulmapidu kus on lapsi rohkem, siis võiks mõelda juba ka eraldi inimese kaasamisele, kes tegeleks ainult lastega kogu õhtu jooksul. Kindlasti räägi sellest korraldajale ja küsi nõu lastega tegelemise võimaluste kohta ka peokohast. Kui sinu pulmapeol on külalisi, kes tulevad väikeste sülelastega, siis räägi ka see osa peokohaga läbi, sest väikelapsed ja nende vanemad vajavad õhtu jooksul natukene privaatsemat nurgakest, kus vahepeal lastega tegeleda.  

Kokkuvõtteks ükski laps pulmas ei ole probleem, kui nende peol olemine on läbi mõeldud ja nendega on arvestatud.

NB! Noorpaarid, teid hinnatakse ülimalt kõrgelt kui te olete mõelnud ka laste peale, isegi siis kui pulmas on kasvõi üks laps!    


Eelmine
PULMAISA-PULMAEMA-ÕHTUJUHT

Lisa kommentaar

Email again: